Wyroby regionalne z Gór Sowich

Sery Lutomierskie

na szlaku: 054

video

Witaj w naszej serowarni!

Lutomierz to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, u podnóża Gór Sowich. Kręta droga prowadzi do okazałego gospodarstwa, w którym najstarsze z budynków, kamienne, pochodzą jeszcze z XVIII wieku. W jednym z nich czuć wyraźny mleczny zapach dobiegający z warzelni.

Serowarnia Malwiny i Stanisławy Pasternak położona jest na terenie tradycyjnego gospodarstwa rolno-hodowlanego, które tworzą zabudowania dawnej oficyny dworskiej z przełomu XVIII i XIX w. Certyfikowanej Zagrody Edukacyjnej strzegą Heniek, Antek i Fifka (kundelki zwane kojotami). Rodzina Pasternaków wyrobem serów zajmuje się od 2004 roku. Początkowo były to małe ilości, ale ich wysoka jakość oraz liczne wyróżnienia i nagrody szybko przyczyniły się do utworzenia małego, przydomowego zakładu. Lutomierska serowarnia w 2016 r. w branżowym konkursie podczas Festiwalu Sera w Dziećmorowicach zdobyła tytuł najlepszego producenta roku. Do warzenia serów typu gouda używa się tylko naturalnych składników: najwyższej jakości mleka krowiego, podpuszczki mikrobiologicznej, soli niejodowanej oraz ziół. Sery podpuszczkowe są miękkie, łatwe w krojeniu, o łagodnym zapachu i posmaku dodanego zioła (czarnuszki, kozieradki, czosnku, bazylii, orzecha, pokrzywy) czasem dojrzewające.
Sery z Lutomierza są wyjątkowe. Ale ich tajemnicy Pani Malwina nie zdradza.

Organizujemy cykliczne wydarzenie kulinarne są to Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika, odbywają się w 3 niedziele miesiąca . Miejsce: Serowarnia Lutomierz 29, 57-213 Stoszowice (teren gospodarstwa) czas: 12.00-16.00 , wstęp wolny, zapraszamy ze swoimi pupilami (zwierzakami) (lokalna, tradycyjna, smaczna, zdrowa żywność :sery z mleka krowiego, owczego, koziego, masła, jogurty, wędlin, zioła, przyprawy, herbatki, miody pierniki, przetwory warzywne, sezonowe owoce i warzywa, wege pasty i pasztety… naturalne kosmetyki. Grillowane dania i rzemieślniczy browar Rebelia.
Szczególnie polecamy jedyny w Polsce Festiwal Pasternaka. Który odbywa się w 3 niedzielę września, 12.00 – 17.00 Edukacyjno- kulinarne wydarzenie, zabawa, tanie, śpiew, jedzono. Dla każdego gościa zupa krem z Pasternaku. Można spróbować: grillowanego pasternaka, chipsy z pasternaku, ciasto figa z makiem z pasternakiem…

Pomysł pochodzi od nazwiska rodziny czyli Pasternak. Uprawiamy od kilku lat to warzywo.

Zapraszamy!

Nasza oferta

W naszym wiejskim sklepiku na terenie gospodarstwa polecamy:

• sery, jogurty, masło, maślankę, serwatkę
• soki z czarnego bzu i malin
• syropy z pędów sosny, mniszka lekarskiego, akacji, pokrzywy
• powidła śliwkowe i jabłkowe z dodatkami (np. z czarnym bzem)
• warzywa sezonowe PASTERNAK, buraczki, pietruszkę, czosnek
• sałatki warzywne i ocet jabłkowy
• prażoną soje
• inne wyroby na bazie płodów z naszego gospodarstwa

Zapraszamy na serowarskie warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Propozycje działań jakie proponujemy w naszej Zagrodzie Edukacyjnej Pasternak wpisują się w założenia programowe zawarte w Podstawie programowej szkół w Polsce i również są atrakcyjne dla turystów. Odwiedzające nas grupy mają kontakt z naturalnym środowiskiem charakterystycznym dla terenów rolniczych (pastwisko, łąka, pole orne, zagroda z krowami, kopce, stosy balotów…) z uprawianymi w gospodarstwie roślinami (pszenica, jęczmień, rzepak, kukurydzę, buraki i wyjątkowe warzywo pasternak) zwierzętami hodowlanymi (krowy, byki, cielaki, koza). Poznajemy dziedzictwo kulturowe ponieważ gospodarstwo stanowią zabudowania dworskie z II poł. XVIII wieku i z XIX wieku, gdzie zachowała się oryginalna stodoła oraz obora ze żłobami i kolumnami z piaskowca. Prezentujemy również współczesne maszyny rolnicze.
Jesteśmy certyfikowaną Zagrodą Edukacyjną należącą do ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce
Jesteśmy laureatem programu Doceń Polskie 2019 rok.

 

9 km od Srebrnej Góry, blisko DK nr 8
Lutomierz 29, 57-213 Stoszowice
tel. 661 783 435
malwina_pasternak@vp.pl
serylutomierskie.pl

Sery Lutomierskie

}

Sklep czynny :
od października do marca:
środa i sobota: 9:00-20:00
Zagroda edukacyjna:
w dowolnym terminie po wcześniejszym umówieniu