Beer, Grill, Smoke

Restauracja Manufaktura

na szlaku: 056

video

Restauracja Manufaktura zamknięta do odwołania!

1,5 wieku temu przy obecnej ulicy Bystrzyckiej w Świdnicy wybudowany został wyjątkowy obiekt, jeden z najbardziej znaczących dla historii miasta. Jego powstanie zbiegło się w czasie z otwarciem granic Świdnicy, które przez lata ograniczała ciasna fortyfikacja. 1866 to rok urbanistycznej wolności i wielu nowo otwartych projektów.

Inwestorem 3 kondygnacyjnego budynku, który istotnie wyróżniał się w krajobrazie ówczesnych Kraszowic, był E. Januschek, właściciel fabryki maszyn rolniczych. Przedsiębiorca, świadomy potencjału, jaki dawała nieruchomość, przeznaczył ją nie na kolejny warsztat, ale na browar, przy którym otworzył również pijalnię i restaurację. Mieszkańcy mogli więc na miejscu sprawdzić walory ważonego trunku przy suto zastawionych stołach. Pod koniec XIX wieku browar przeszedł w ręce S. Pringsheima, który już wcześniej udoskonalał sztukę ważenia złotego napoju na Śląsku. Pod zarządem tego znanego piwowara w Kraszowicach wytwarzano piwo monachijskie. Charakteryzowała je dolna fermentacja, było ono także mało chmielone. Poza tym produkcje oparto na piwie typu pilzneńskiego, piwie czarnym kulmbachskim, zwanym również „Schöps”, słodowym oraz piwie karmelowym.

Po pierwszej wojnie światowej browar został kupiony przez właścicieli browaru w Sobótce-Górce. Następnie zawiązana w 1923 r. spółka akcyjna Schlesische Nahrungsmittel Werke Aktiengesellschaft Croischwitz w pomieszczeniach browaru uruchomiła fabrykę margaryny i tłuszczów spożywczych. Po II wojnie światowej w budynku mieścił się początkowo żłobek Fabryki Mebli, który z czasem został przekształcony w przedszkole z kilkoma pokojami pracowniczymi na piętrze. W następnym okresie, do końca XXI wieku, pełnił on funkcję oddziału Szkoły Podstawowej nr 15, by w 2003r. stać się własnością Marka Kowalskiego. Wówczas to nowy właściciel zorganizował w budynku siedzibę firmy handlowej, zajmującej się sprzedażą maszyn i narzędzi do obróbki drewna.

Po dziewięciu latach, czyli w 2012r obiekt przeszedł kolejny remont, po którym zaadaptowano go na Restaurację – Stary Browar. Lokal swoją gastronomiczną działalność rozpoczął 30 października 2013 roku, a po upływie 12 miesięcy zostały przeprowadzone w nim z pozytywnym wynikiem „Kuchenne Rewolucje- Magdy Gessler. To nie koniec zmian. Restauracja w marcu 2015 roku ponownie zmieniła właściciela i poddana została kolejnej metamorfozie. Z gruntownie zmienionym menu, wizerunkiem, konwencją i nazwą – Manufaktura przyjęła pierwszych gości w maju 2015 r. W nowej odsłonie restauracja zaprezentowała zaskakujący styl nawiązujący do jej historycznego browarnego charakteru zainsiprowanego fantastyką naukową. Wyeksponowane we wnętrzach cylindry, google, szelki i zegary to odwołanie do nurtu w kulturze nazywanego steampunkiem. Dominującą pozycję odgrywa w nim maszyna parowa, jako synonim postępu i futurystyczne wynalazki zakorzenione w epoce wiktoriańskiej. Wszystko to w połączeniu z ceglano – miedzianą architekturą sprawia, że goście już na progu dają się uwieść niezwykłemu klimatowi Manufaktury.

Zapraszamy!

Klimat lokalu jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a to za sprawą wnętrza, któremu przywróciliśmy jego oryginalny wygląd i nadaliśmy industrialnego sznytu. W obiekcie, poza salą restauracyjną, znajduje się duża sala bankietowo – szkoleniowa w której oprócz imprez okolicznościowych i szkoleń, organizowanych jest wiele cyklicznych wydarzeń kulturalnych takich jak kameralne koncerty czy kabarety. Dużym atutem Restauracji jest także piękny ogród, w którym odwiedzający nas Goście mogą spędzać spokojne popołudnia i wieczory, degustując potrawy przygotowane przez naszych Kucharzy. Pamiętaliśmy również o Państwa najmłodszych Pociechach i to właśnie z myślą o nich stworzyliśmy wewnątrz lokalu duży kącik zabaw jak również plac zabaw w ogrodzie.

Menu Restauracji zbudowane jest w dużej mierze na surowcach i wyrobach regionalnych- lokalnych, a wszystkie dania przygotowane są według autorskich receptur naszych Kucharzy.

Oprócz klasycznych indywidualnych potraw mogą Państwo skosztować dań grupowych takich jak deski z przygotowywanymi w Naszej wędzarni rybami, wędlinami i serami czy „kociołki” pieczone na specjalnych paleniskach na oczach Gości. Niezależnie czy planujecie Państwo romantyczną kolację, rodzinny obiad, ważną uroczystość, organizację szkolenia czy wieczór przy dobrej muzyce na żywo- zachęcamy Was do odwiedzenia Manufaktury. 
Zapraszamy. 

 

Restauracja Manufaktura
Świdnica, ul. Bystrzycka 22
tel. 74 663-33-04
e-mail: manufaktura.swidnica@gmail.com

Restauracja Manufaktura