Topinambur w trzech odsłonach, puder pomarańczowy

Karczma Młyńska w Hotelu Tumskim

Szef kuchni Mariusz Kucharczak ma artystyczne podejście do gotowania, a to oznacza, że dania, które serwuje gościom restauracji nie tylko intrygują smakiem, ale również aranżacją na talerzach. Nie trzeba chyba dodawać, że ingrediencjami, z których te specjały powstają, są produkty regionalne i lokalne, a poszczególne dania mają charakter sezonowy.

Składniki na 4 porcje :
ciasto: 4 jajka, 30 dag cukru, 300 ml oleju roślinnego,
40 dag startych bulw topinambura, 15 dag prażonych pestek słonecznika,
5 dag prażonych płatków migdałów , 40 dag mąki pszennej, 1 łyżeczka zmielonego cynamonu,
1 łyżeczka soli, 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
sernik: 50 dag twarogu sernikowego, 10 dag miodu, 40 dag pieczonego miąższu topinambura
puder pomarańczowy: skórka obrana z 3-4 pomarańczy

Sposób przygotowania :
Przygotować ciasto: jajka ubić z cukrem i solą – mikserem na wysokich obrotach – na puszystą masę. Stopniowo dodawać olej i miksować mikserem na niskich obrotach. Następnie dodać obrane i starte na tarce z małymi oczkami bulwy topinambura. Kolejno dodawać pozostałe składniki. Dokładnie wymieszać.
Ciasto przełożyć do formy o wymiarach 20x30 cm i piec 60 minut w temperaturze 150°C. Przygotować sernik: wszystkie składniki połączyć, dokładnie wymieszać na gładką masę. Przed podaniem schłodzić. Przygotować słone chipsy: skórę z umytego i obranego wcześniej topinambura wrzucić na olej rozgrzany do temperatury 160°C i frytować 2-3 minuty, aż do uzyskania efektu chrupkości i złotego koloru. Chipsy osączyć z nadmiaru tłuszczu. Oprószyć ulubioną solą. Przygotować puder pomarańczowy: obrać skórkę pomarańczową zesterem, tj. nożykiem do ściągania skórki z cytrusów, a następnie ułożyć ją na blasze.
Odstawić w ciepłe i suche miejsce na jedną dobę lub powoli suszyć w piecu w temperaturze 85-90°C, aż skórka pomarańczowa będzie krucha. Następnie skórkę pomarańczową włożyć do malaksera i dokładnie zmielić na puder.