Dzik po dworsku

Dworek Galosa

Szef kuchni Dworku Galosa, Krzysztof Gierlach, wyspecjalizował się w przyrządzaniu dań z dziczyzny na bazie tradycyjnych myśliwskich receptur. Przygotowanie takich potraw wymaga znajomości tajników sztuki kulinarnej, doświadczenia i czasu.
Kucharz z Dworku Galosa w pełni zasługuje na miano mistrza kuchni myśliwskiej.
Szczególnymi specjałami pana Krzysztofa są dzik po dworsku.

Składniki:
tusza dzika
czosnek
marynata: tymianek, rozmaryn, jałowiec,
czosnek, olej, ocet winny, sól oraz pieprz do smaku

Sposób przygotowania :
Oskórowaną i przebadaną tuszę z dzika mrozić, aby mięso dobrze skruszało. Po kilku dniach odmrozić, dokładnie umyć oraz osuszyć. Dzika w całości naszpikować dużą ilością czosnku (szef kuchni używa do tego celu czosnku zakupionego na targu rolnym
w Stroniu Śląskim). Następnie przygotować marynatę na bazie przypraw – szef kuchni używa do tego celu ziół rosnących w ogrodzie: tymianku, rozmarynu, jałowca i czosnku – z dodatkiem oleju, octu winnego, soli oraz pieprzu do smaku.
Tak przygotowaną marynatą bardzo dokładnie natrzeć mięso. Natarte mięso włożyć do odpowiednio dużego naczynia i zalać resztą marynaty. Odstawić w chłodne miejsce na 36 godzin. Dzika piec 7 godzin w piecu nagrzanym do temperatury 110°C. Po upływie tego czasu zmniejszyć temperaturę do 90°C i piec kolejne 2 godziny. Szef kuchni Dworku Galosa upieczonego dzika podaje w całości w drewnianym korycie z dodatkami: sosem myśliwskim, przygotowanym na bazie grzybów z pobliskiego lasu,
pieczonymi ziemniakami zakupionymi u sąsiada (rolnika), serem kupionym w Bacówce, przygotowanym z mleka owiec pasących się na zboczu Czarnej Góry, sosu z żurawiny lub czarnej borówki.